EKOVÝZVA 2018 BYLA SUPER :)

Nejlepší způsob jak změnit svět je začít u sebe! 3333 lidí se rozhodlo na měsíc žít jinak, přijalo EKOvýzvu a stali se inspirací. Pojďte do toho s námi v roce 2019!

Vyberte si svou ekovýzvu

Šetrné cestování

Každý den do práce, do školy, na návštěvy, na nákupy i jinam šetrně k životnímu prostředí - bez auta, hromadnou dopravou nebo na vlastní pohon. Omezte produkci CO2 v dopravě.

Zobrazit výzvu

Bez chemikálií a jedů

Dávejte přednost biopotravinám, nekupujte hotová jídla a polotovary. Vařte si sami ze základních surovin. Pořizujte si výrobky od ekologických značek nebo si je vyrobte doma.

Zobrazit výzvu

Snížení vodní stopy

Nejde jen o to, vypnout vodu, když si čistím zuby, ale do vodní stopy se nám promítá například i naše jídlo, způsob cestování, nové oblečení i sportovní aktivity.

Zobrazit výzvu

Bez palmového oleje

Kvůli produkci palmového oleje v jihovýchodní Asii se zakládají rozsáhlé požáry a kácí se obrovské plochy tropických deštných pralesů. Přirozené prostředí ohrožených orangutanů mizí. Místní lidi trápí znečištěné řeky či spory o půdu.

Zobrazit výzvu

Lokální potraviny

Vaše jídlo urazí průměrně několik tisíc kilometrů, než se Vám dostane na talíř. Zaměřte se na lokální potraviny a objevujte domácí produkci.

Zobrazit výzvu

Minimum odpadu

Odmítejte a nenakupujte nové věci. Když už musíte, tak nakupujte méně. Staré věci opravujte a když doslouží, tak pro ně najděte nové využití a pokud už se opravdu na nic a nikomu nehodí, tak je zrecyklujte.

Zobrazit výzvu

Omezení živočišné výroby

Průmyslová živočišná výroba vyčerpává životní prostředí – je náročná na energii, na vodu, na zemědělskou půdu, kácí se kvůli ní tropické pralesy a vypouští do vzduchu velké množství skleníkových plynů.

Zobrazit výzvu

Co se děje v Ekovýzvě?